Hoppa till innehåll Hoppa till meny

Gymnasieskola i Hylte kommun

På gymnasieskolan i Hylte kommun kan du som elev studera nedan program. För elever med behörighet erbjuds det även andra gymnasieutbildningar i Halland som det finns samlad information om på gymnasiehalland.se. Länk till annan webbplats, öppnas i nytt fönster.

Är du ny i Sverige?

Introduktionsprogrammen – Språkintroduktion
Språkintroduktion är till för ungdomar som nyligen har kommit till Sverige. Utbildningen fokuserar på svenska språket för att eleven ska kunna gå vidare till något annat program i gymnasieskolan, eller till annan utbildning.

Elevinformation och Studie- och yrkesvägledning

För dig som studerar hos oss finns information och länkar samlade under Elevinformation. Du kan även kontakta Studie- och yrkesvägledare för att få svar på frågor om gymnasie-, vuxenutbildning eller högskolestudier samt regler för behörighet och studieekonomi.

Kontakta Gymnasieskolan

Kompetenscentrum
Hantverksgatan 9
314 80 Hyltebruk
Telefon: 0345-181 45
E-post: kompetenscentrum@hylte.se

Gymnasiechef/Rektor
Tobias Stenekull
Telefon: 0733-71 82 75
E-post: tobias.stenekull@hylte.se

Biträdande rektor
Marcus Olofsson
Telefon: 0733-71 80 33
E-post: Marcus.olofsson@hylte.se

Mentor
Carolina Bergstrand
Telefon: 0729-65 81 69
E-post: carolina.bergstrand@hylte.se

Skolsköterska
Stefan Cederhag
Telefon: 0733-71 81 09
E-post: stefan.cederhag@hylte.se

Skolkurator
Vjosa Osmani
Telefon: 0345-180 77
E-post: vjosa.osmani@hylte.se

Kontakt